Ishøj Sportsfiskerklub afholder hvert år en konkurrence med det formål, at finde “Årets Fiskere for seniorer, pensionister og juniorer”

Konkurrence perioden er et år, fra d. 1. januar til d. 31.december. Konkurrencen er opdelt i to kategorier, saltvand og ferskvand og vinderne findes inden for hver kategori. De udvalgte arter fremgår af listen nederst på siden.

Pensionister og juniorer kan vælge at stille op i seniorrækken. Grunden til at der findes en Junior og Pensionist kategori, er for at alle kan deltage, selvom man måske ikke kan følge med de skrappe seniorer.
Tilmeldte fisk tildeles point efter en 100% vægt, som er fastsat for hver art. Ved pointudregning bruges følgende formel:

(Fiskens vægt x 100) divideret med 100% vægten

Vinder af konkurrencen er den deltager, som har det højeste pointtal indenfor hver kategori. Præmieoverrækkelse finder sted ved den ordinære generalforsamling.

Tilmeldte fisk skal være fanget i Danmark eller fra fartøjer som udgår fra dansk havn. Der skal være lovlig adgang til fiskevandet, altså kan fisk som er tyvfisket, ikke godkendes. Tilmelding af fisk skal ske skriftligt på klubbens fangstrapporter og skal afleveres i postkassen, som er ophængt på klubhuset. Fisk kan også tilmeldes via dette link: Fangstrapport.

Tilmeldingen skal indeholde følgende:

1. Navn, dato, fiskeart, vægt, samt om man er senior,  junior eller Pensionist. Fangstrapporter skal være indleveret senest 7 dage efter fangsten.

2. Alle fisk skal dokumenteres med foto. I tvivlstilfælde skal der kunne fremvises et målebåndsfoto, der kan medvirke til at dokumentere fiskens størrelse og længde.

Arter og 100% vægte på disse, som indgår i konkurrencen : ÅRETS FISKERE

Saltvand:

Havørred (4kg), Laks (8kg), Lubbe (2,5kg), Sej (3kg), Hornfisk (0,5kg), Makrel (0,7kg), Rød Knurhane (0,3 kg), Grå Knurhane (0,3), Hvilling (0,3kg), Lange (13kg), Pighvar (1kg), Slethvar (0,8kg), Skrubbe (0,8 kg), Ising (0,3kg), Rødspætte (0,9kg), Torsk (7kg), Sild (0,25kg), Kulmule (4kg)

Ferskvand:

Aborre (1,2kg), Sandart (4kg), Gedde (7kg), Græskarpe (8kg), Spejlkarpe (10 kg), Skælkarpe (8kg), Suder (2 kg), Karusse (1,2 kg), Rudskalle (0,8kg), Gråskalle (0,7kg), Brasen (2,5 kg), Rimte (1,8 kg), Put and Take ørred (4kg), Stør (35 kg), Malle(12kg), Knude(0,5kg), Havørred, å (4kg)

Et eksempel på pointberegning, ved en tilmeldt gedde på 6,20 kilo

(6,20 kilo x 100) = 620 divideret med 7= 88,6 point.

Præmier

Præmier i året fiskere er gavekort til Sport Dres – Klubben har købt gavekortene med rabat, så der kan ikke forventes yderligere rabat i butikken. Første, anden og tredjepræmie er: Junior, 750, 600, 400, Senior 1500, 1250 og 1000, Pensionist 1000, 800 og 600 kr

Desuden præmieres de største 6 følgende fisk med et gavekort på 250kr. Saltvand: rødspætte, makrel og havørred. Ferskvand: aborre, gedde og karpe(alle karper)