Klubrekorder i ferskvand (danske)

Det er en imponerende rekordliste som medlemmerne af Ishøj Sportsfiskerklub står bag. Flere af fiskene er tilmed gældende danske rekorder!

Aborre: 2,475 kilo

Fisken er fanget af Morten Schultz.

Hvid stør 42,50 Kilo

På familieturen til Simons P/T, var der udlovet en dusør hvis der var et medlem, som kunne sætte en ny klubrekord i hvid stør.
Dette lykkedes for Thoke Wistoft fredag aften (10 maj,2019), idet han landede en imponerende fisk på 42,50 kilo.
For sin bedrift modtog Thoke en gavekort til Sport Dres på 300,-, samt 12 timers størfiskeri, som Simon har sponseret.

ÅL: 2.070 kilo.

Ulrik Nielsen har haft mange ture efter de helt store ål. I juli 2007 lykkedes det endelig, idet han satte krogen i et rigtig “monster” på hele 2,070 kilo. Ålen huggede kl. 16.00 i et fint solskinvejr. Det er faktisk ikke usædvanligt at de helt store ål, er i hugget i døgnets lyse timer.

BELUGA STØR: 60,00 kilo.

Kevin Schmidt fangede denne beluga stør på en tur til roskilde fiskeland i slut april 2018, han kunne efter en hård og lang fight lande støren, der vejede 60 kg og var 198 cm lang. Denne fisk var kronen på værket af en fed tur med 11 stør på land på 24 timer, med 5 over 20 kg.

BRASEN: 6,800 kilo.

Emil Flindt med en flot storbrasen som blev taget i maj måned 2014. Emil oplevede et hektisk fiskeri, hvor han på bare 4 timer fik endnu en brasen på 6,20 kilo og 9 sudere. Alle fiskene blev taget på bundfiskeri med methodfeeder.

DIAMANTSTØR: 9,50 kilo.

Steen Lyngsø med en flot diamantstør som blev fanget på klubbens 24 timers tur til Roskilde Fiskeland i 2016.

GEDDE: 15,60 kilo.

Michael Holm Larsen fik sin imponerende gedde på en større sjællandsk sø i december 2012.
Gedden blev taget på den sikre metode til de store, nemlig en stor levende skalle.

GRÆSKARPE: 16,020 kilo.

Mikkel Christiansen med en imponerende “græsser” fra sommeren 2010, som faktisk var hans første fisk af denne art. Fisken lod sig overliste af klassikeren til græskarper, nemlig fodermajs.

HELT: 1,300 kilo.

Lars Christensen med en helt på 1,300 kilo. Fisken blev taget på det nederste stykke af Susåen ved siloerne. Den blev fanget i starten af marts 2007, og var på det tidspunkt sæsonens største fra åen, men sådan går det jo gerne, når Lars smider snøren i vandet!

KARUSSE: 1,900 kilo.

Henrik Carl fangede denne karusse på en morgentur til Utterslev mose i maj 2005. Metoden var flåd og agnen dåsemajs.

KNUDE: 2,290 kilo.

Per B. Larsen var taget på en tur til en sø i “Mølleåsystemet, for at se om han kunne skaffe nogle point til klubben i Fiskedysten 2007 mod NS 48. Det lykkedes til fulde, idet han landede to knuder på turen, hvor den største var denne flotte “ferskvandstorsk” på 2,290 kilo. Fisken blev taget på en skallefilet.

MALLE: 11,30 kilo

Henrik Carl fangede fisken under målrettet mallefiskeri i en midtjysk sø d. 29. august 2011. Den huggede på en flådfisket skalle, der var forankret til et budskads med en knækline.

REGNBUE: 11,700 kilo.

Hans Henrik Christensen, er nok en af de lystfiskere, som har fanget flest store regnbuer i vores P/T søer. Denne fisk på 11,70 kilo huggede på en gennemløber.

RIMTE: 3,050 kilo.

Ulrik Nielsen med sin imponerende rimte fra Tryggevældeå på hele 3,05 kilo. Ulrik havde en helt fantastisk dag ved åen, idet han fangede hele 4 fisk over 2,50 kilo! De blev fanget på åens øvre stræk, i forbindelse med gydningen, hvor de lod sig overliste af flådfiskede orm.

RUDSKALLE: 1,400 kilo.

Marcus Krag fangede denne flotte rudskalle i Gudenåen i 2015.
Fisken som blev overlistet med brød på krogen, var med til at sikre Marcus den samlede sejr i Fiskeavisens Specimencup det samme år.

SANDART: 8,76 kilo.

Thoke Wistoft med en rogntung forårs sandart på 8,76 kg. Fisken blev taget på vertical fiskeri, som Thoke dyrker meget.

SIBIRISK STØR: 27,70 kilo.

Jesper Stenholm med en sibirisk stør på 27,7 kg, taget lørdag aften på klubbens specimen tur til nordvestsjællands fiskepark 2022.

SKÆLKARPE: 19,60 kilo.

Peder Lichtenberg havde jagtet denne fisk gennem flere år, da det endelig efter rigtig mange overnatninger ved vandet, endelig lykkedes at overliste denne imponerende fisk. En ren kæmpe efter danske forhold.

GRÅSKALLE: 1,425 kilo.

Emil Flindt fangede denne denne gråskalle i efteråret 2014, hvor et sats efter store skaller gav flere imponerende skaller. Fisken blev taget på bundmede.

SØLVKARPE: 17,300 kilo

Henrik Carl med en sølvkarpe på 17,30 kilo. Fisken var kronen på værket, efter mange forgæves ture hvor mange metoder blev afprøvet. Til sidst lykkedes det at overliste sølvkarpen på maddiker.
Fisken er dansk rekord.

SØLVKARUSSE: 3,950 kilo.

Ulrik Nielsen havde en fantastisk tur til et sjællandsk karussevand, hvor han fik denne imponerende fisk på 3,95 kilo. Fisken er rent faktisk en tangering af verdensrekorden.
På denne tur fik Ulrik yderligere en karusse over de tre kilo, nemlig en “slørhale” på 3,05 kilo. Der er et billede af denne fisk i galleriet.

SPEJLKARPE: 19,800 kilo.

Peder Lichtenberg satsede på en rigtig stor fisk i et svært vand i efteråret 2008. Efter 7 ugers fodring blev fiskeriet indledt og på 4. dagen kom hugget endelig. Efter en tung men ellers udramatisk fight lå fisken i nettet og Peder kunne med glæde konstatere, at satset var lykkedes fuldt ud!

SUDER: 4,175 kilo.

Henrik Carl med sin imponerende suder på 4,175 kilo og 58,5 cm. Fisken blev fanget i maj 2014, hvor Henrik havde jagtet fisken over flere ture. På den 4. tur til Poppelsøen, hvor fisken blev fanget, lykkedes det endelig at få den fantastiske fisk i nettet.